2018 NSW Grade Matches

2018 NSW Grade Matches – Sunday 5 August

Final Standings after 10 rounds

1. Ryde-Eastwood 29.5
2. Rooty Hill 28.5
3. Wollongong 23
4. Cabra-Vale Knights 17.5
5. Cabra-Vale Rooks 12
6. Wetherill Park 9.5

Congratulations to Rodolfo who scored 7.5 out of 9 and was awarded a Performance prize.

2017 NSW Grade Matches

NSWCA Grade Matches – Final Standings 

U2100:
1. Ryde-Eastwood   27
2. Rooty Hill           22.5
3. Cabra-Vale A      18
4. Wetherill Park      9 
5. Cabra-Vale B       3.5 
U1700:
1. Ryde-Eastwood              28.5
2. Burwood                       24.5
3. Rooty Hill                      22
4. Cabra-Vale                    16.5
5. Combined USYD/UNSW  15.5
6. Harbord                        12    
U1500:
1. Ryde-Eastwood   28.5
2. Norths                21
3. UTS                   19
4. Harbord             17
5. Cabra-Vale         12.5
6. Rooty Hill            6.5
7. Cabra-Vale B       3.5   

2017 O2C Doeberl Cup

Several players from our club participated in the 2017 O2C Doeberl Cup with a good result for Garry in the Premier Tournament and excellent results for Ryan and Anshika in the Minor Tournament.

Congratulations to Parunithan for winning the Minor Tournament on tie break.   

O2C Doeberl Cup Premier 9 Rounds

  1 GM Ganguly Surya Shekhar    2640 IND 8
  2 GM Krasenkow Michal         2620 POL 7.5
  3 GM Zhao Zong-Yuan           2539 AUS 7
  4 IM Ikeda Junta              2394 AUS 6.5
  5 GM Heberla Bartlomiej       2580 POL 6.5
  6 IM Sukandar Irine Kharisma  2419 INA 6.5
  7 GM Ly Moulthun              2486 AUS 6
  8 IM Lane Gary W              2391 AUS 6
  9 GM Johansen Darryl K        2377 AUS 6
 10 IM Morris James             2459 AUS 5.5

=36 CM Cabilin Jeff             1926 AUS 4
    CM Dutta Rishi              2018 AUS 4

O2C Doeberl Cup Major 7 Rounds

  1 Zou Brendan                 1852 VIC 6
  2 Wang Kayson                 1724 VIC 5.5
  3 Sigurdsson Birkir Karl      1851 ISL 5.5
  4 Chmiel Rad                  1779 VIC 5.5

=26 Jain Kamal                  1549 NSW 3.5

O2C Doeberl Cup Minor 7 Rounds 

  1  Ranganathan Parunithan     1595 OS  6.5
  2  Odenthal Aiden             1317 NSW 6.5
  3  Manuneedhi Kabilan         1429 QLD 6
  4  Hooi Ethan                 1333 VIC 5.5
  5  Lane Ryan                  1539 NSW 5.5

 =6  Jain Anshika               1391 NSW 5
=39  Rupasinghe Sayum           952  NSW 3.5
=72  Wu Yifu                    1396 NSW 2.5       

 

2017 Johns-Putra Junior Elite Training

Cameron McGowan and Winston Zhao Chen have been selected for the 2017 Johns-Putra Junior Elite Training Squad.

The following article was published in a Special edition of the Australian Junior Chess League newsletter. 

Australian Junior Chess League Logo

Congratulations to the players who have been selected for the 2017 Johns-Putra Junior Elite Training Squad!

Saffron Archer ACT
Siddhant Badrinarayan ACT
Nadia Braganza NZ
Sophie Chang VIC
Chao Xin Cheng VIC
Anthony Fikh NSW
Michael Gong NSW
Daniel Hanwen Gong NZ
Athena Hathiramani ACT
Dillon Hathiramani ACT
Marco Le Lun Zheng NSW
Athena-Malar Retnaraja SA
Ethan Retnaraja SA
Cameron McGowan NSW
Daniel Melamed NSW
Byron Morris QLD
Aidan Odenthal NSW
Vincent Qiang NSW
William Rumley TAS
Haran Salasan VIC
Gavyn Sanusi-Goh VIC
Sulia Van Sebille ACT
Eva Yifan Wang VIC
Bridgette Watkins QLD
Sophie Watkins QLD
Albert Winkleman ACT
Ruofan Xu ACT
Oliver Yang QLD
Melody Yang QLD
Winston Zhao Chen NSW

Reserves (please note these reserves are not necessarily in order)

Erin Dullaway QLD
Sayum Rupasinge NSW
Shawn Zillman VIC
Joshua Lee ACT

With an extremely tough field of over 80 candidates, the selection process was very difficult this year. If you have not been selected, please keep working hard on your chess and make sure to apply again next year